آنکارا میزبان نشست شورای عالی همکاری استراتژیک ترکیه و ازبکستان

به گزارش وبلاگ ساز ویرا، اولین جلسه شورای عالی همکاری استراتژیک میان ترکیه و ازبکستان به میزبانی شهر آنکارا برگزار خواهد شد.

آنکارا میزبان نشست شورای عالی همکاری استراتژیک ترکیه و ازبکستان

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ساز ویرا به نقل از ترند، سرویس مطبوعاتی وزارت امور خارجه ازبکستان گفت که اولین جلسه شورای عالی همکاری استراتژیک میان ترکیه و ازبکستان با حضور روسای جمهور دو کشور سال جاری در آنکارا برگزار خواهد شد.

بنا بر این گزارش عبدالعزیز کامیلوف وزیر امور خارجه ازبکستان و مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در نخستین نشست کارگروه برنامه ریزی استراتژی مشترک که در تاریخ 5 آگوست برگزار گردید، در این باره به توافق رسیدند.

وزرای امور خارجه با هدف آماده سازی مقدمات دیدار سران ازبکستان و ترکیه، درباره وضعیت و چشم انداز توسعه روابط دوجانبه در زمینه های سیاسی، تجاری، اقتصادی، گردشگری، فرهنگی و بشردوستانه گفتگو کردند.

در آوریل 2018، شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در دیداری که در شهر تاشکند داشتند بر روی ایجاد یک شورا میان دو کشور توافق کردند.

در نتیجه مذاکرات میان طرفین، دو کشور بر سر برگزاری دومین نشست کارگروه برنامه ریزی استراتژی مشترک با حضور وزاری امور خارجه در سال 2020 در تاشکند توافق کردند.

پس از این جلسه، عبدالعزیز کامیلوف و مولود چاووش اوغلو برنامه همکاری میان وزارت خانه های ازبکستان و ترکیه طی سال های 2020 الی 2021 را امضا کردند. این برنامه همکاری، مشاوره منظم بین وزارت امور خارجه دو کشور در زمینه هایی از جمله تجارت، سرمایه گذاری، گردشگری، انرژی، حمل و نقل، امنیت، آموزش و همچنین همکاری در سازمانهای بین المللی و منطقه ای را فراهم می نماید.

در انتها سال 2018، تجارت بین ازبکستان و ترکیه 40.5 درصد افزایش یافت و به حدود 2.2 میلیارد دلار رسید. در نیمه نخست سال 2019 نیز گردش اقتصادی تجاری بین دو کشور 1.14 میلیارد دلار بوده است که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال 2018 حدود 22 درصد افزایش یافته است. تعداد شرکتهایی که با سرمایه ترکیه در ازبکستان مشغول به کار هستند 50 درصد افزایش یافته و به 1081 رسیده است. این شرکت ها در بخش های فناوری های پیشرفته، مدرنیزه کردن زیربناهای انرژی، حمل و نقلی و مخابراتی، نظامی و گردشگری مشغول به فعالیت هستند.

ترکیه استقلال این کشور را در تاریخ 16 دسامبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخت و در تاریخ 4 مارس سال 1992 میلادی روابط دیپلماتیک برقرار نموده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "آنکارا میزبان نشست شورای عالی همکاری استراتژیک ترکیه و ازبکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنکارا میزبان نشست شورای عالی همکاری استراتژیک ترکیه و ازبکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید