ادامه روند کاهشی قیمت خودرو

به گزارش وبلاگ ساز ویرا، در پی تکمیل و عرضه خودروهای ناقص از سوی خودروسازان بزرگ و سررسید موعد تحویل خودروهای ثبت نامی، بازار از حالت انقباضی خارج شد و به نظر می رسد که شکست قیمت ها شروع شده است.

ادامه روند کاهشی قیمت خودرو

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام باما، ناظران بازار بر این باورند که رونق تابستانی بازار خودرو در کنار تزریق محصولات به بازار موجب کاهش قیمت خودرو شده است.

  • آنالیز بازار خودروهای صفر و دست دوم داخلی و خارجی

همین امر افزایش نسبی خرید و فروش خودرو را در پی داشته است. سایپا که به تازگی به عنوان بزرگ ترین خودروساز کشور معرفی شده با توسعه هرچه بیشتر خانواده سایپا 131 و 132 مالی ترین محصول بازار را با قدرت بیشتری به دست مشتریان می رساند. از سوی دیگر ایران خودرو نیز با بهبود خط فراوری خانواده پژو 206 و البته اضافه شدن عضو جدیدی به اسم پژو 207 با سقف پانوراما اوضاع مساعدی را تجربه می نماید.

  • شکستن قیمت خودرو

آنالیز های میدانی نشان می دهد سیاست های اخیر وزارت صنعت و البته خودروسازان در جهت بهبود بازار با موفقیت نسبی روبه رو بوده است. چراکه حالا قیمت خودرو در حاشیه بازار با روندی معقول رو به نزول است. بسیاری از خریداران خودرو که جزئی از تقاضای کاذب به حساب می آمدند، اکنون با فروش خودرو خود قصد سودآوری از سرمایه گذاری خود را دارند. این یعنی تعداد بیشتری از خودروها به دست مصرف نمایندگان واقعی می رسد. البته گفتنی است که ایران خودرو و سایپا بعد از چند دوره پیش فروش طولانی مدت پایان توانستند به راهکاری برای جلوگیری از دلالی دست پیدا نمایند. راهکاری به اسم ثبت نام فقط با یک شماره ملی.

  • نقش مؤثر سایت های اینترنتی در خرید و فروش خودرو

این روزها اغلب مشتریان برای اطلاع از قیمت روز خودرو بی تردید سراغ سایت های اینترنتی و معتبر خرید و فروش خودرو می روند. سایت هایی که تا چندی پیش درگیر فشارهای نهادهای امنیتی و قضایی مبنی بر درج قیمت خودروها بودند. حالا با اتخاذ ساز و کار منطقی به نظر می رسد که دست دلالان از این فضای مجازی کوتاه شده باشد و قیمت خودرو رنگ و بوی واقعی تری به خود گرفته است. این روزها فروش خودرو در این سایت ها دیگر تابعی از سلایق شخصی نیست و مشتریان باید شرایط متعارف بازار خودرو را در نظر بگیرند.

  • کاهش قیمت خودرو ادامه دار است؟

کارشناسان همیشه توصیه می نمایند که به منظور تثبیت قیمت ها و البته حفظ روند رو به نزول قیمت خودرو، شرکت های خودروسازی باید با افزایش فراوری و مسئولیت پذیری در قبال تعهداتشان با حفظ رونق خرید و فروش خودرو، موجب بازگشت قیمت خودروها به سطح قبلی نشوند. ایران خودرو و سایپا که به تنهایی بیش از 80 درصد بازار خودرو را در اختیار دارند، با تسریع در تحویل خودروهای ثبت نامی شرایط مساعد فعلی را به طور حتم تمدید خواهند کرد. در صورتی که عرضه خودرو به میزان مناسب صورت بگیرد و سازمان های مربوطه نظارت سطح بالای موجود را حفظ نمایند می توان امیدوار بود که کاهش قیمت خودرو تا رسیدن به مرز نرخ کارخانه ای ادامه دار است.

  • حال و روز بازار خودروهای دست دوم

از شواهد امر برمی آید که خرید و فروش خودرو در بازار دست دوم نیز رونق نسبی را تجربه می نماید. با کاهش قیمت روز خودرو در بازار محصولات صفر کیلومتر طبیعی است که نمونه های کارکرده آن نیز به صورت پلکانی کاهش قیمت را تجربه می نمایند. قیمت خودرو در بازار خودرو دست دوم هم چنان به سلامت فیزیکی و رنگ خودرو و البته عملکرد فنی خودرو بستگی دارد. نیازی به اشاره نیست که سلطه ایران خودرو و سایپا در بازار خودروهای دست دوم نیز هم چنان به طرزی مشهود حس می گردد. هنوز هم عمده خریداران و فروشندگان خودروهای کارکرده به دنبال انواع پژو، برلیانس، پراید، سمند، تیبا و البته فراوریات شرکای چینی این دو خودروساز هستند.

  • چه خبر از اوضاع خودروهای وارداتی ؟

اگرچه به ظاهر منطقی به نظر نمی رسد ولی رابطه پنهانی بین بازار خودروهای داخلی و خودروهای وارداتی برقرار است. بهبود شرایط ارزی کشور و ثبات نرخ دلار و یورو از یک سو و ترخیص هرچند بی رمق خودروها از گمرک بازار خودروهای خارجی را نیز به تکاپو انداخته است. عدم مشخص تکلیف خودروهای مانده در گمرک و ادامه ممنوعیت واردات خودرو امر را بر همگان مسجل کرد که دیگر باید با شرایط فعلی سازگار شد. خودروهای وارداتی نیز از گزند افزایش قیمت خودرو در امان نبودند. با نگاهی به قیمت روز خودرو در سایت های خرید و فروش متوجه می شویم که این روزها در بازار وارداتی ها نه فروشنده چندانی پیدا می گردد و نه خریداری. در واقع آنچه در بازار رخ داده از بین رفتن تورم انتظاری مشتریان به منظور بازگشت قیمت ها به سال قبل است.

منبع: همشهری آنلاین

به "ادامه روند کاهشی قیمت خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه روند کاهشی قیمت خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید