استاندارد ملی ارزیابی سمیت نانومواد در محیط های آبی تدوین شد

به گزارش وبلاگ ساز ویرا، نودمین اجلاسیه کمیته ملی استاندارد های فناوری نانو به صورت مجازی برگزار گردید و استاندارد فناوری نانو - ارزیابی سمیت نانومواد ساخته شده برای آبزیان دریاچه های آب شور، با استفاده از ناپلی گونه های آرتمیا تصویب شد.

استاندارد ملی ارزیابی سمیت نانومواد در محیط های آبی تدوین شد

به گزارش گروه فناوری وبلاگ ساز ویرا، استاندارد فناوری نانو - ارزیابی سمیت نانومواد ساخته شده برای آبزیان دریاچه های آب شور، با استفاده از ناپلی گونه های آرتمیا در نودمین اجلاسیه کمیته ملی استاندارد های فناوری نانو تصویب و آماده انتشار شد.

نودمین اجلاسیه کمیته ملی استاندارد های فناوری نانو به صورت مجازی برگزار گردید و استاندارد فناوری نانو - ارزیابی سمیت نانومواد ساخته شده برای آبزیان دریاچه های آب شور، با استفاده از ناپلی گونه های آرتمیا تصویب و آماده برای انتشار شد. این استاندارد با حمایت گروه استاندارد و ایمنی ستاد توسعه فناوری نانو و به همت شبکه ایمنی نانو ایران و جمعی از اساتید دانشگاه و متخصصان حوزه سم شناسی و کارشناسان ستاد توسعه فناوری نانو تدوین شده است.

منبع این استاندارد ملی، استاندارد زیر است که به پیشنهاد و سرپرستی ایران در کمیته فنی فناوری نانو سازمان بین المللی استاندارد (ISO/TC 229) تدوین و منتشر شده است.

ISO/TS 20787: 2017, Nanotechnologies - Aquatic toxicity assessment of manufactured nanomaterials in saltwater lakes using Artemia sp. Nauplii

با افزایش توسعه و استفاده از نانومواد ساخته شده (MNMs: Manufactured Nano Materials) در محصولات مصرفی، نگرانی درباره امکان تاثیر این مواد بر سلامتی انسان و محیط زیست افزایش یافته است. درحال حاضر آبزیان گوناگون (همچون ماهی، دافنی، جلبک و غیره) برای پیش بینی اثرات احتمالی و نامطلوب مواد شیمایی از جمله نانومواد در محیط های آبی استفاده می شوند. گونه های میگوی ریز آب شور یا آرتمیا (Artemia sp) در سرتاسر دنیا در حوضچه ها و دریاچه های با شوری بالا یافت می شوند و یکی از گسترده ترین آبزیان یوری هالین هستند که برای آزمون های اکوتوکسیسیتی مناسب هستند.

گونه های ناپلی آرتمیا گزینه ای بسیار مناسب برای ارزیابی اثرات نانومواد در بوم سازگان های آب شور به ویژه دریاچه های آب شور هستند و مزایای بسیار زیادی برای استفاده از گونه های آرتمیا به عنوان مدل زیستی در توکسیکولوژی آبزیان آب شور وجود دارند.

در سال های اخیر، پژوهشگران متعددی در نقاط مختلف دنیا از آرتمیا به عنوان گونه مناسب برای انجام آزمون های نانوتوکسیکولوژی در آبزیان استفاده نموده اند. با این وجود، نبود یک پروتکل استاندارد برای انجام آزمون های توکسیکولوژی با استفاده از آرتمیا، قابلیت اطمینان و تکرار پذیری مطالعات اجرا شده در این رابطه را تا حد زیادی کاهش داده است. هدف این استاندارد، ارائه یک پروتکل برای فراوری داده های توکسیکولوژی قابل اطمینان در محیط های آبی در زمان انجام آزمون با گونه هایی است که می تواند برای ارزیابی اکوتوکسیکولوژی نانومواد در بوم سازگان های دریاچه ای آب شور مورداستفاده قرار گیرد.

در این استاندارد یک روش آزمون برای معین پتانسیل سمیت نانومواد ساخته برای آبزیان، به ویژه ناپلی گونه های آرتمیا به منظور به حداکثر رساندن قابلیت اطمینان و تکرار پذیری آزمون ارائه می گردد. این استاندارد برای استفاده در آزمایشگاه های اکوتوکسیکولوژی که توانایی تخم گشایی و پرورش گونه های آرتمیا و ارزیابی سمیت نانومواد با استفاده از گونه های مختلف ناپلی آرتمیا را دارند، درنظر گرفته شده است.

در این روش از گونه های ناپلی آرتمیا و محیط زیست های شبیه سازی شده و آب دریای مصنوعی برای ارزیابی اثرات نانومواد استفاده می گردد. این استاندارد برای نانومواد ساخته شده حاوی نانواشیائی همچون نانوذرات، نانوپودرها، نانولیف ها، نانولوله ها، نانوسیم ها و همچنین انبوهه ها و کلوخه های نانومواد ساخته شده کاربرد دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "استاندارد ملی ارزیابی سمیت نانومواد در محیط های آبی تدوین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استاندارد ملی ارزیابی سمیت نانومواد در محیط های آبی تدوین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید