تصمیمات جدید بورس برای احراز هویت سهامداران ، شتاب ورود متقاضیان به بازار سرمایه

به گزارش وبلاگ ساز ویرا، شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از افزایش دو برابری ظرفیت احراز هویت سهامداران در هفته های آینده اطلاع داد.

تصمیمات جدید بورس برای احراز هویت سهامداران ، شتاب ورود متقاضیان به بازار سرمایه

به گزارش وبلاگ ساز ویرا به نقل از روابط عمومی سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار، با رایزنی های این شرکت با بانک های دولتی و خصوصی، به زودی بیش از سه هزار شعبه بانک ها مسوولیت احراز هویت سهامداران بازار سرمایه را برعهده خواهند گرفت که این امر می تواند گام مهمی در سهولت احراز هویت سهامداران ایفا نماید.

اکنون بیش از سه هزار دفتر شامل 842 شعبه شرکت های کارگزاری، یک هزار و 967 دفتر پیشخوان دولت و 261 شعبه بانک شهر مسئولیت احراز هویت سهامداران بازار سرمایه را برعهده دارند.

همچنین شرکت سپرده گذاری مرکزی در حال فراهم سازی زیر ساخت های احراز هویت الکترونیکی (غیر حضوری) است که این پروژه پس از اخذ مجوزهای قانونی از مراجع ذیصلاح راه اندازی خواهد شد.

این شرکت بار دیگر تاکید نمود: دفاتر پیشخوان دولت نباید مشتریان خود را به سمت کارگزاران خاصی سوق دهند زیرا هدایت مراجعه نمایندگان به کارگزاری خاص، تخلف آشکار و نوعی رفتار تبعیض آمیز است.

سهامداران بازار سرمایه می توانند از میان 108 کارگزار فعال در این بازار یکی را بر اساس سلیقه و تصمیم خود انتخاب و معاملات خود را با آن کارگزاری انجام دهند.

هم اکنون به طور میانگین روزانه یکصد هزار نفر در سامانه سجام ثبت نام می نمایند که طبق آخرین آمارها، تعداد ثبت نام نمایندگان در این سامانه به رقم 5 میلیون و 200 هزار نفر رسیده است.

پیش بینی می گردد با طرح های توسعه ای دولت برای بازار سرمایه از جمله عرضه سهام دولتی در این بازار شاهد افزایش ثبت نام نمایندگان در سامانه جامع اطلاعات مشتریان باشیم.

بر اساس این گزارش، سجام یک سامانه زیر ساختی برای شناسایی مشتریان جهت ورود به باشگاه عظیم بازار سرمایه ایران است که تمام فعالان این بازار اعم از سرمایه گذاران، مشتریان و مدیران نهادها در این سامانه، فقط یک بار برای همواره اطلاعات خود را در آن ثبت خواهند کرد و پس از احراز هویت حضوری قادر به دریافت خدمات مبتنی بر داده های تایید شده خواهند بود.

بر اساس این گزارش، به وسیله این سامانه اطلاعات هویتی، شماره حساب، شماره موبایل، آدرس الکترونیکی و اقامت دایمی فرد ثبت می گردد و از آن به بعد هیچ نهاد اقتصادی نیازی به دریافت مجدد اطلاعات آن سهامدار را ندارد.

براساس این گزارش، سهامداران می توانند با مراجعه به سایت www.sejam.ir ثبت نام خود را به صورت الکترونیکی انجام دهند.

  • بورس تهران رکورد تازه زد | رشد 27 هزار و 888 واحدی شاخص کل
منبع: همشهری آنلاین

به "تصمیمات جدید بورس برای احراز هویت سهامداران ، شتاب ورود متقاضیان به بازار سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیمات جدید بورس برای احراز هویت سهامداران ، شتاب ورود متقاضیان به بازار سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید