تصویب بیمه معتادان، واکاوی اقدام کشورهای مختلف درمبارزه باموادمخدر

به گزارش وبلاگ ساز ویرا، پس از تدوین طرحی از سوی نمایندگان مجلس مبنی بر حذف قانون مجازات اعدام قاچاقچیان از قانون، با مدیرکل دفتر امور آسیبهای اجتماعی وزارت رفاه در خصوص تجربیات کشورهای دیگر و همچنین اقدامات این وزارتخانه به تبادل نظر نشستیم.

تصویب بیمه معتادان، واکاوی اقدام کشورهای مختلف درمبارزه باموادمخدر

روزبه کردونی در تبادل نظر با وبلاگ ساز ویرا با اشاره به اینکه به زودی گزارش تجارب کشورهای مختلف در مقابله با سوء مصرف مواد مخدر از سوی دفتر امور آسیبهای اجتماعی وزارت رفاه منتشر می گردد تا به فرایند تصمیم گیری سیاستگذاران برای ارتقا شیوه های مواجهه با سوء مصرف مواد یاری گردد، گفت: در این گزارش قید شده است در مقوله مواد مخدر کشورها در حال رویارویی با مسائل مشابهی هستند و در نحوه واکنش آن ها مولفه های مشترکی وجود دارد. خیلی از کشورها در حال حرکت در سه راستا اصلی استراتژی مواد هستند که از آن جمله کاهش تقاضای مواد، محدودیت پخش و حمایت از مصرف نمایندگان در جهت بهبودی است.

کردونی در ادامه گفت: در این گزارش تجارب کشورهای کانادا، جمهوری چک، دانمارک، ژاپن، نیوزلند، پرتغال، کره جنوبی، سوئد، سوئیس، ایالات متحده آمریکا و اروگوئه آنالیز شده است.

ایجاد اتاقهایی برای تهیه مواد مخدر و درمان مصرف نمایندگان

مدیرکل دفتر امور آسیب ها مطرح نمود: در بعضی کشورها نظیر کانادا، سوئیس و دانمارک، آلمان، استرالیا، هلند، نروژ، اسپانیا و لوکزامبورک اتاقهایی برای استفاده از مواد مخدر وجود دارد که در آنها مصرف نمایندگان می توانند مواد تهیه شده قاچاقی -که نوعاً هروئین و کوکائین هستند- را برای مصرف تحت نظارت با خود به این ساختمان ها بیاورند.

وی گفت: گفتنی است اولین اتاق های مصرف مواد برای خرید و فروش در ملاءعام در کشور سوئیس و در دهه 1980 در واکنش به نگرانی ها درباره مصرف گسترده هروئین در مکان های عمومی ایجاد شد. هدف عمومی اتاق های مصرف مواد برای اتصال مصرف نمایندگان به درمان، سرویس های مشاوره ای و اجتماعی کاهش نرخ دوز بالا و آلودگی، ممانعت از خطرات ایمنی همراه تزریق عمومی سریع و به حداقل رسانیدن مزاحمت عمومی است.

به گفته این مسئول، نتیجه یک تحقیق در کشور کانادا نشان داده است که این اتاق ها، جرایم در رابطه با مواد را کاهش داده است و از ابتلا به 35 مورد جدید HIV و 2 تا 3 مورد مرگ در سال جلوگیری نموده و فوایدی را به ارزش حدوداً 6 میلیون دلار در هزینه هر برنامه ای که به حساب آید در سال ایجاد نموده است.

راه اندازی دادگاه های ویژه رسیدگی به جرایم مواد مخدر

کردونی در ادامه گفت: در بعضی کشورها از جمله آمریکا، استرالیا، کانادا و انگلستان دادگاه های ویژه رسیدگی به جرائم مربوط به مصرف مواد مخدر تاسیس شده است تا افرادی که خود به این نوع جرائم اعتراف می نمایند، به جای آنکه روانه زندان شوند در مراکز ترک اعتیاد درمان شوند. هدف دادگاه های مواد عبارت است از بهبود حاصل درمان برای مرتکبین وابسته به مواد و کاهش میزان ارتکاب و بدان وسیله به حداقل رساندن هزینه ها برای جامعه و سیستم های عدالت کیفری در ارتباط با جرم های مرتبط با مواد.

وی گفت: وکلای مدافع در دادگاه های مواد مطرح نمودند که این دادگاه ها همچنین نتایج بهتری را برای مصرف نمایندگان مواد به وسیله استفاده از پاداش ها و مجازات ها برای پیشرفت مدیریت در درمان مواد تامین می نمایند. هم اکنون بیش از 2500 دادگاه مواد در آمریکا با حداقل یک دادگاه در هر ایالت مشغول فعالیت است.

مدیرکل دفتر امور آسیب های اجتماعی وزارت رفاه، تشکیل کمیسیون بازدارنده را یکی دیگر از شیوه های مقابله با سوء مصرف مواد برشمرد که در کشور پرتغال تجربه شده است و اضافه کرد: در کشور پرتغال کسی که به دلیل داشتن مقدار کمی (متوسط مصرف نمایندگان در یک دوره 10 روزه مصرف می نمایند) از هر نوع مواد غیرقانونی برای مصرف شخصی گرفتار گردد، به یک کمیسیون محلی بازدارنده اعتیاد مواد (کمیسیون بازدارنده) متشکل از یک وکیل، یک دکتر و یک مددکار اجتماعی ارجاع داده می گردد.

ایجاد کمیسیونهای بازدارنده

وی گفت: در این کمیسیون محلی فرد مصرف نماینده ممکن است جریمه گردد اما هدف اصلی کشف احتیاج وی برای درمان و ایجاد انگیزه در او برای بازگشت به سلامت است. کمیسیون های بازدارنده در پرتغال به یک شبکه ملی سرویس های حمایتی متصل هستند. برای استفاده نمایندگانی که تصور گردد وابستگی دارند، آنها می توانند درمان و آموزش را پیشنهاد نمایند. آنها همچنین می توانند در مواردی که مصرف نماینده ای وابستگی ندارد به گونه ای وارد عمل شوند که مصرف نماینده را به آنالیز روانی و آموزشی ارجاع دهند و یا مجازات هایی چون جریمه را اعمال نمایند.

کردونی استفاده از زندان برای درمان را یکی دیگر از روشهای مبارزه با سوء مصرف مواد برشمرد و گفت: در این گزارش بیان شده است در کل اروپا، جرم های مرتبط با مواد مخدر دلیل اصلی حبس برای بین 10 تا 25 درصد زندانیان است و این درحالی است که در انگلستان 81% زندانیان گزارش داده اند که تا پیش از حبس از یکی از مواد غیرقانونی استفاده نموده اند بنابراین با این ادعا قابل قبول است که نسبت بالایی از مردم وارد شده به زندان، دارای مشکل اعتیاد یا بنا به دلیل تخلفات در ارتباط با مواد هستند.

مدیرکل دفتر امور آسیب های اجتماعی وزارت رفاه در این رابطه اضافه کرد: در یک زندان، محیطی خالی از مواد را ایجاد نموده اند که در آن زندانیان در کنار کارمندان برای جلوگیری از پذیرش مواد زندگی می نمایند و برای آنان درمان مواد با هدف رسیدن به زندگی بدون مواد در آمادگی برای آزادی و دوره پس از آن فراهم شده است.

اعتیاد اصلی ترین مسئله مرتبط با آسیبها در تمام کشورها

به گفته وی، در این زندان زندانیان با کارمندان زندان و کلینیک برای بهبود برنامه درمان خود همکاری می نمایند که به صورت اولیه بر اساس درمان رفتارشناختی است و مشتمل بر مصاحبه های انگیزشی، آموزش، سلامتی و ورزش، درمان آسیب و درمان خانوادگی در کنار فعالیت هایی چون آشپزی، نقاشی و شنا است.

مدیرکل دفتر امور آسیب های اجتماعی وزارت رفاه با اشاره به اینکه تقریبا در تمام گزارش ها، تحقیق ها و پیمایش ها مساله اعتیاد به عنوان یکی از اصلی ترین مسائل مرتبط با آسیب های اجتماعی ذکر می گردد بیان نمود: برای مقابله با سوء مصرف مواد مخدر باید از کلی گویی اجتناب کرد و به صورت مشخص و با اتخاذ سیاست های مشخص منطقه ای اقدامات برنامه ریزی شوند.

تصویب بیمه معتادان و آموزش آنها

کردونی در مورد اقدامات وزارت رفاه پیرامون مساله اعتیاد نیز گفت: با پیگیری های وزیر رفاه موضوع بیمه معتادان در شورای عالی بیمه تصویب و تعرفه مراکز ترک اعتیاد و درمان معتادان نیز تعریف شد و سازمان فنی و حرفه ای نیز مکلف شد تا در کنار مراکز ترک اعتیاد قرار گیرد و به معتادان آموزش مهارت دهد.

مدیرکل دفتر امور آسیب های اجتماعی وزارت رفاه موضوع اعتیاد بچه ها را از دیگر مسائل در دستور کار این دفتر مطرح نمود و گفت: با دستور دکتر ربیعی کمیته ای ویژه با حضور دستگاه های ذیربط و نمایندگان سازمان مردم نهاد ذیل شورای حمایت اجتماعی از بچه ها کار و خیابان تشکیل شده است که مسائل مرتبط با اعتیاد بچه ها را رصد، سیاست گذاری و در صورت احتیاج مداخله کند و در همین چارچوب هم اخیرا تفاهم نامه ای بین معاونت کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر و دفتر امور آسیب ها منعقد شده است که جزئیات آن به زودی اعلام می گردد.

کردونی با تاکید بر اینکه متولی اصلی در مقوله مبارزه با مواد مخدر ستاد مبارزه با مواد مخدر است گفت: خوشبختانه همکاری بسیار خوبی بین دفتر امور آسیب های اجتماعی و دفاتر ستاد مبارزه با مواد مخدر برقرار است و براین اساس اقدمات این دفتر در چارچوب سیاست های ستاد و کمیته هایی که این دفتر عضو است پیش می رود.

استفاده از تجارب کشورها با در نظر دریافت تفاوتهای اجتماعی و فراهنگی ایران

کردونی در انتها در مورد استفاده از تجارب دیگر کشورها در مورد مبارزه با مواد مخدر گفت: ذکر این تجارب به این معنا نیست که الزاما اجرای آنها در ایران مفید است و منجر به نتیجه خواهد شد چرا که عملاً به دلیل تفاوت های اجتماعی فرهنگی و همچنین زمینه های قانونی که میان یک کشور با دیگری وجود دارد، اقدامی که در یک کشور موثر واقع می گردد، ممکن است برای کشور دیگر مناسب نباشد اما آگاهی از این تجارب سبب خواهد شد سیاست گذاران و تصمیم گیران از دل یک تبادل نظری اجتماعی با صاحب نظران و محققین بهترین شیوه های بومی مقابله با اعتیاد را شناسایی و اجرا نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تصویب بیمه معتادان، واکاوی اقدام کشورهای مختلف درمبارزه باموادمخدر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب بیمه معتادان، واکاوی اقدام کشورهای مختلف درمبارزه باموادمخدر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید