ثبت 124 بنای کهن صنعت نفت در فهرست آثار ملی

به گزارش وبلاگ ساز ویرا، مدیر موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت از ثبت 124 بنای قدیمی صنعت نفت در فهرست آثار ملی سازمان میراث فرهنگی کشور اطلاع داد.

ثبت 124 بنای کهن صنعت نفت در فهرست آثار ملی

به گزارش وبلاگ ساز ویرا، اکبر نعمت اللهی در آئین گشایش نخستین موزه نفتی پایتخت با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی همراهی بسیار زیادی با ما داشته است، اظهار کرد: امروز افتخار می کنیم که توانسته ایم 124 نقطه صنعت نفت را به ثبت ملی برسانیم. علاوه بر این در شورای تکمیل میراث فرهنگی 10 ابنیه دیگر برای ثبت داریم که اینها نیز در مرحله نهایی هستند.

وی با تاکید بر این مساله که یک تیم را برای ثبت این اماکن در نظر گرفته ایم که با جمع آوری اسناد تاکنون 20 میلیون برگه سند از مکان های فراموش شده جمع آوری شده است، ابراز کرد: هدف این بوده تا بتوانیم این اسناد را در دست همگان قرار بدهیم. علاوه بر این مساله در بحث شناسایی اشیا میراثی صنعت نفت نیز اقداماتی را انجام داده ایم.

مدیر موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت اضافه کرد: با کوشش های اجرا شده پیروز شده ایم 10 هزار شی میراثی صنعت نفت را شناسایی کنیم که در حال حاضر در حال مرمت و آماده سازی است.

نعمت اللهی با اشاره به فرایند کار مدیریت موزه ها گفت: از سال 1393 به صورت رسمی فعالیت این بخش شروع شد و از همان زمان تصمیم گرفتیم که بعد از 110 سال نگذاریم صنعت نفت دیگر به فراموشی سپرده گردد به همین دلیل موزه ها را احیا کردیم و قصد داریم که جلوی از بین رفتن انبیه، ساختمان ها و تجهیزات صنعت نفت را بگیریم.

وی اظهار کرد: با مطالعاتی که اجرا شده قرار شده تا در تهران، مسجد سلیمان و آبادان موزه هایی را ایجاد کنیم که پس از مطالعات گسترده این موضوع امروز 28 موزه در لیست برنامه ها نهاده شده و توانسته ایم دو موزه در آبادان به اتمام برسانیم.

مدیر موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت با اشاره به موزه دروازه دولت گفت: این موضوع سومین موزه ای است که افتتاح شده و به مجموعه موزه های صنعت نفت پیوسته است اما به همین دلیل کوشش داریم تا دو موزه دیگر را در کرمان و سبزوار نهایتاً تا انتها سال جاری به بهره برداری برسانیم و تعداد موزه های صنعت نفت را به 5 موزه افزایش دهیم.

نعمت اللهی درخصوص موزه دروازه دولت گفت: کار اجرایی این موزه از سال 96 شروع شد و اکنون که این موزه افتتاح شده بیانگر تاریخ گذشته پمپ بنزین در تهران است.

وی اضافه کرد: درخصوص جزئیات این صندلی باید بگویم که در سال 1317 زمین آن خریداری و در سال 1319 ساختمان پمپ بنزین به اتمام می رسد اما از سال 1374 به دلیل رد شدن مترو در زیر این صندلی عملاً صندلی تعطیل شد و به طور موقت در اختیار شهرداری نهاده شد و همین مساله موجب به فراموشی سپردن این مکان شد.

مدیر موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت گفت: با همتی که از سوی شرکت پخش و شهرداری صورت گرفت توانستیم این مکان را مرمت و آن را تبدیل به موزه کنیم. اکنون نیز تجهیزات متعددی در این موزه به چشم می خورد که یکی از آنها اتومبیل شهید تندگویان است.

نعمت اللهی اظهار کرد: هدف از ایجاد این موزه این بوده که تا مردم با مجموعه فعالیت های پمپ بنزین آشنا شوند و در این مکان بتوانند تمام اجزای پمپ بنزین، انواع سوخت ها و تجهیزات دیگر را مشاهده نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ثبت 124 بنای کهن صنعت نفت در فهرست آثار ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت 124 بنای کهن صنعت نفت در فهرست آثار ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید