حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جشن باستانی میانه پاییز ابرکوه

به گزارش وبلاگ ساز ویرا، سیدعباس صالحی با بیان این که شهرهایی که ظرفیت های تاریخی دارند، به عنوان شبکه شهر خلاق انتخاب می شوند، شرح داد: رویکرد دیگر ما در این دوره عدالت جغرافیایی و آمایش است تا بودجه ها از مرکز به سمت استان ها و شهرستان ها بیش از گذشته جریان یابد.

حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جشن باستانی میانه پاییز ابرکوه

به گزارش وبلاگ ساز ویرا، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یزد، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد نیز روز جمعه 24 آبان 98 در جشن باستانی میانه پاییز ابرکوه با اشاره به اینکه از طریق گذرهای فرهنگ و هنر، مجال برای عرضه و حضور کالاهای فرهنگی پدید می آید و رفت و آمدهای بومی ها و گردشگران در این فضاها می تواند اقتصادی کردن کالاهای فرهنگی را فراهم کند، گفت: این امر اکنون در شهرستان های مختلف کشور اجرا شده و در نزدیک به 100 شهر کشور خیابان فرهنگ و هنر بوجود آمده است.

او از فراهم شدن مقدمات امکان بهره برداری در فضای مجازی برای عرضه کالاهای فرهنگی و هنری خبر داد و یادآور شد: رویکرد دیگر این وزارتخانه، توجه به هویت اجتماعی فرهنگ و هنر است تا از طریق آن سرمایه ایجاد کرد و موجب ارتقای هویت اجتماعی ما در حوزه فرهنگی و هنری شد.

او از سفر خود به 16 استان کشور خبر داد و افزود: تفاهم نامه و توافق نامه هایی با استانداری ها امضا و در آن ترکیب بودجه ملی و استانی فراهم می شود که تاثیرگذاری خوبی در اتفاقات و رویدادهای مذهبی و فرهنگی دارد.

وزیر ارشاد ادامه داد: در تفاهم نامه ای که با استانداری یزد امضا شده امسال و سال آینده 80 میلیارد تومان برای زیرساخت های فرهنگی و هنری در بخش های مختلف با هدف حمایت از انجمنها در نظر گرفته شده است.

ابرکوهی ها به استقبال سرما رفتند

حمید مشتاقیان، رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابرکوه روز شنبه 25 آبان 98 با اشاره به برگزاری جشن باستانی میانه پاییز در این شهرستان گفت: از دیرباز این جشن در بین مردم این شهرستان مرسوم بوده که با برگزاری آن به استقبال سرما می فرایند.

او هدف از برگزاری چنین رویدادهای گردشگری را زنده نگه داشتن آیین های گذشتگان دانست و افزود: این جشن باستانی در گذر فرهنگ و هنر دروازه میدان ابرکوه و با حضور بیش از 1500 نفر برگزار گشت.

مشتاقیان اظهار کرد: نقالی، شاهنامه خوانی، ضرب زورخانه ای، پرده خوانی، نی زنی و... از جمله برنامه های جشن میانه پاییز در ابرکوه بود.

ابرکوه در 140 کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار گرفته است و در حوزه گردشگری یکی از 14 شهر نمونه گردشگری ایران است که با داشتن 400 اثر تاریخی، 145 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی آن در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع: میراث آریا

به "حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جشن باستانی میانه پاییز ابرکوه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جشن باستانی میانه پاییز ابرکوه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید