خبرنگاران دسترسی آزاد به اطلاعات جهت مبارزه با فساد را هموار می نماید

به گزارش وبلاگ ساز ویرا، تهران - خبرنگاران - دبیر کمیسیون قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، با بیان این که کوشش وزارت نفت و زیرمجموعه های مهم آن برای اجرای این قانون در شرایط امروز روحیه خوبی را منتقل می نماید، گفت: این قانون یاری می نماید تا مبارزه ای مبنایی با فساد انجام گردد.

خبرنگاران دسترسی آزاد به اطلاعات جهت مبارزه با فساد را هموار می نماید

براساس اعلام روز پنج شنبه روابط عمومی معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی در نشستی که با حضور نمایندگان صنعت نفت برای آنالیز قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات این صنعت برگزار گردید، اضافه نمود: با اشاره به این که رویکرد کلی دولت، تاکید بر اجرای این قانون است و تفکر و رفتار شفاف مدیران و مسئولان هم باید در همین راستا باشد، توضیح داد: عده ای این قانون رانمی پسندند، زیرا سیاق مدیریتی در سالیان گذشته این روند نبوده و دستگاه های اجرایی اندکی خود را نسبت به مردم جوابگو می دانستند.

وی ادامه داد: ریشه این نگاه هم ممکن است به این دلیل باشد که دستگاه های کشور خیلی مبتنی بر مالیات مردم اداره نمی شدند به همین دلیل نگاه آنها از بالا به پایین بود، حتی قوانین هم در این سال ها به این سمت بوده که نیازی به جوابگویی به مردم وجود ندارد، اما این قانون تنها قانونی است که رابطه ای معکوس دارد و قاعده آن جوابگویی به مردم است.

دبیر کمیسیون قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات جنبه مهم دیگر اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را افزایش سرمایه اجتماعی برشمرد و گفت : سرمایه اجتماعی شامل سه وجه اعتماد مردم به حاکمیت، اعتماد حاکمیت به مردم و اعتماد مردم به مردم می گردد و اجرای این قانون اعتماد مردم به حاکمیت را افزایش می دهد.

انتظامی تاکید نمود: حتی می توان به مرور و درپی اجرای این قانون اهتمام به آن و نوع عملکرد سازمان در این راستا را به عنوان شاخص عملکرد مدیران قرار داد وی اضافه نمود: از آنجا که محل ارجاع این سامانه در بیشتر شرکت ها روابط عمومی ها هستند، می توان امیدوار بود که با یاری اجرای این قانون روابط عمومی ها هم به صندلی واقعی خود نزدیک تر شوند.

وی در عین حال تاکید نمود: اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در هر وزارتخانه و سازمان تفاوت هایی دارد و به همین دلیل، شیوه نامه های اجرایی را در حال تدوین داریم که در صورت تصویب نهایی، بسیاری از نگرانی ها و موانع پیش روی شرکت ها و سازمان ها را رفع می نماید.

دبیر کمیسیون قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اضافه نمود: درباره وزارت نفت و شرکت های زیرمجموعه آن ملاحظات و شرایط ویژه ای وجود دارد که باید در شرایط امروز کشور مراقبت هایی از اسناد و اطلاعاتشان وجود داشته باشد تا دچار افراط و تفریط در انتشار این اسناد و اطلاعات نشوند. در عین حال باید توجه داشته باشید که بهترین راه جلوگیری از به وجود آمدن رانت، انتشار یکباره و همزمان اطلاعات برای همه است، در غیر این صورت نگهداشتن اطلاعات انتها به رانت منجر می گردد.

مقدمات اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در صنعت نفت فراهم است

در ادامه این نشست، کسری نوری، مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت، با اشاره به پیچیدگی های نظام اداری در کشور و همچنین شرایط و مقررات متقاوت صنعت نفت گفت: در مجموعه وزارت نفت، این باور شکل گرفته است که باید به سمت اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات برویم و همه مقدمات این کار هم فراهم شده است.

نوری با بیان این که گام های اولیه در راستا اجرای قانون برداشته شده و گزارش های موجود از موفقیت نسبی صنعت نفت در اجرای این قانون حکایت می نماید، گفت: در گزارش های کمیسیون تعیین است که عملکرد وزارت نفت رضایت بخش بوده، اما می دانیم که هنوز تا دستیابی به شرایط مطلوب فاصله داریم.

مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت با تاکید بر این که اجرای این قانون یاری بزرگی به مبارزه با فساد در دستگاه های مختلف کشور خواهد نمود، از دبیر و اعضای این کمیسیون خواست تا هدایت و هدایت های لازم را درباره عملکرد بهتر در این سامانه به نمایندگان صنعت نفت ارائه نمایند.

در این نشست گزارشی از عملکرد وزارت نفت و 35 زیرمجموعه آن هم در این سامانه ارائه شد. بر اساس این گزارش از ابتدای شروع به کار وزارت نفت و زیرمجموعه آن در سامانه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، 184 درخواست از سوی شهروندان پاسخ داده شده است که مجموعه ستاد وزارت نفت با 54 درخواست، بیشترین درخواست جوابگویی را داشته است، همچنین میانگین زمان جوابگویی در زیرمجموعه های صنعت نفت 10 روز بوده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران دسترسی آزاد به اطلاعات جهت مبارزه با فساد را هموار می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دسترسی آزاد به اطلاعات جهت مبارزه با فساد را هموار می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید