رتبه نخست ثبت ملی سنگ نگاره ها در کشور متعلق به استان مرکزی است

به گزارش وبلاگ ساز ویرا، سنگ نگاره ها و منظر فرهنگی تیمره، رودباران، قشلاق جیریا، گاوجلو، دره ملا، زلغر، یازیلی چای، جوباده، خوگان، دره کنده ها، قارادره، قلعه داغ، دره پهنه، قلاع سنگی، کوه چراغچی، کوه سیاه، کوه قالاخلی، کوه لره، قالهر و داش دره در استان مرکزی ثبت ملی شده اند.

رتبه نخست ثبت ملی سنگ نگاره ها در کشور متعلق به استان مرکزی است

به گزارش وبلاگ ساز ویرا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، سید محمد حسینی مدیر کل میراث فرهنگی این استان، امروز شنبه 30 تیر با اعلام این خبر گفت: سنگ نگاره ها یا هنرهای صخره ای، کهن ترین آثار تاریخی و هنری به جای مانده از بشر هستند. به تعبیری بستر به وجود آمدن خط، زبان ، حروف رمزی، تبادل پیغام، تاریخ، هنر و فرهنگ از سنگ نگاره هاست و می توان گفت از بهترین ابزارهای رمزگشایی ما قبل تاریخ هستند که برای نسل های امروزی مدخلی از معما و سؤالات متعدد هستند.

حسینی اضافه کرد : استان مرکزی از حیث ثبت ملی سنگ نگاره ها در کشور رتبه نخست در کشور را دارد و حداقل 200 نقطه در سراسر استان شناسایی شده که از این مجموع 21 مجموعه سنگ نگاره به ثبت آثار ملی رسیده است که شامل سنگ نگاره ها و منظر فرهنگی تیمره، رودباران، قشلاق جیریا، گاوجلو، دره ملا، زلغر، یازیلی چای، جوباده، خوگان، دره کنده ها، قارادره، قلعه داغ، دره پهنه، قلاع سنگی، کوه چراغچی، کوه سیاه، کوه قالاخلی، کوه لره، قالهر و داش دره است. در سال 97 چند سنگ نگاره دیگر به ثبت آثار ملی خواهد رسید.

او اظهار کرد: این اداره کل سه برنامه مجزا را برای این مجموعه ها در نظر گرفته که نخستین هدف شناسایی این آثار، سپس ثبت ملی و در نهایت حفاظت از آنهاست که خوشبختانه در دو مورد اول بسیار پیروز بوده ایم اما در مقوله حفاظت به اعتبارات ویژه ای نیازمندیم که همکاری نمایندگان مجلس، استاندار محترم و دیگر مسوولین را می طلبد تا به کلکسیونی جامع از گردشگری حول محور سنگ نگاره ها تبدیل شویم. در حال حاضر مهمترین محدوده سنگ نگاره متعلق به تیمره شهرستان خمین است که ادره کل در حال پیگیری ایجاد یک پایگاه میراث فرهنگی در این محوطه است تا به این طریق بتوانیم با حضور دائمی نیرو ها در این محوطه از دست اندازی ها و تخریب های احتمالی پیشگیری کنیم.

او ادامه داد: خوشبختانه مشخص حریم و عرصه محوطه تاریخی تیمره در حال اجرا است و به زودی به نتیجه خواهد رسید که این امر می تواند در حفظ این اثر ارزشمند تاثیر بسزایی داشته باشد چرا که سنگ نگاره های تیمره به عنوان مهم ترین و کامل ترین مجموعه سنگ نگاره های کشور؛ میراث بشری ارزشمندی از چندین هزار سال پیش را در خود جای داده است.

منبع: میراث آریا

به "رتبه نخست ثبت ملی سنگ نگاره ها در کشور متعلق به استان مرکزی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رتبه نخست ثبت ملی سنگ نگاره ها در کشور متعلق به استان مرکزی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید