سودان، توافق اولیه دولت با گروه های مسلح درباره تقسیم ثروت

به گزارش وبلاگ ساز ویرا، معاون رهبر جنبش مردمی شمال از توافق اولیه این گروه مسلح سودانی با دولت خارطوم درخصوص برپایی حکومت فدرالی و تقسیم ثروت در سودان اطلاع داد.

سودان، توافق اولیه دولت با گروه های مسلح درباره تقسیم ثروت

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ساز ویرا به نقل از روزنامه سودان تریبون، مذاکرات صلح دولت خارطوم با گروه های مسلح سودانی با میانجیگری مقامات بلندپایه سودان جنوبی به وسیله ویدئو کنفرانس در جوبا و خارطوم از سرگرفته شد و دوطرف درباره برپایی حکومت فدرالی و تقسیم ثروت به توافق اولیه دست پیدا کردند.

معاون رئیس جنبش مردمی شمال گفت: مذاکرات این جنبش با نمایندگان دولت خارطوم 4 ساعت به درازا کشید و دو طرف درخصوص چهار موضوع مهم راهبردی از جمله برپایی حکومت فدرال در سودان و تقسیم ثروت به توافق اولیه دست پیدا کردند.

یاسرعرمان گفت: جنبش مردمی شمال قبلا پیشنهاد نموده بود که 70 درصد ثروت فراوری شده در دو منطقه (دارفور و نیل آبی) از آن ساکنان این مناطق و سهم دولت مرکزی 30 درصد باشد. خارطوم هم درست عکس همین موضوع را پیشنهاد داده بود اما میانجیگری مذاکرات پیشنهاد کرد سهم دولت مرکزی از درآمدهای مناطق مذکور 60 درصد و سهم ساکنان 40 درصد باشد.

وی توضیح داد: جنبش مردمی شمال این پیشنهاد را پذیرفت، اما نمایندگان دولت خارطوم فرصت خواستند تا با مقامات بلندپایه سودانی دراین زمینه مشورت و جواب آنان را در نشست بعدی اعلام نمایند.

معاون رهبر جنبش مردمی سودان شاخه شمال توضیح داد: پیشنهاد این جنبش برای تقسیم درآمدهای فراوری شده در دو منطقه (دارفور و نیل آبی) بین ساکنان این مناطق و دولت مرکزی براساس ضرورت های فقرزدایی و بازسازی این مناطق (جنگ زده) بود .

وی درباره ساختار سیاسی دردارفور و نیل آبی گفت: مردم این مناطق حق دارند سرنوشت خود را معین نمایند اما جنبش مردمی شمال با سودانی یکپارچه همراه است که درآن تبعیض وجود نداشته باشد و ما با ساختار سیاسی فدرالی موافقیم که براساس برپایی دولت خود مختار باشد.

درهمین حال، سخنگوی هیئت دولت خارطوم در گفت وگوهای صلح با گروه های مسلح سودانی گفت: دولت خواستار تقسیم عادلانه ثروت است به گونه ای که بساط فقر از سراسر سودان برچیده گردد و دولت خارطوم دراین زمینه تحقیقاتی را انجام داده که در نشست آینده مطرح خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "سودان، توافق اولیه دولت با گروه های مسلح درباره تقسیم ثروت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سودان، توافق اولیه دولت با گروه های مسلح درباره تقسیم ثروت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید