شهری نفرین شده که هزاران سال زیر خاک مدفون مانده!

به گزارش وبلاگ ساز ویرا، آشنایی با شهر مدائن الصالح دومین شهر عظیم نبطی ها

کره زمین در طول مدت زمانی که پذیرای انسان ها بوده وقایع مختلفی را به خود دیده است. یکی از شگفتی انگیز مناطقی که بر روی کره زمین واقع شده است و مامنگاه گردشگران بسیاری شده کشور اردن است. این کشور با جاذبه های شگفت انگیزی که دارد توانسته است رتبه بسیار خوبی را در زمینه گردشگری کسب کند. شهری مثل پترا که مجموعه اعجاب بر انگیزی در این کشور است و همچنان ساخت چنین بناهایی با این عظمت در هاله ای از ابهام واقع شده است. اما ما در این مطلب از مجله گردشگری خبرنگاران قصد داریم تا درباره یکی دیگر از مناطق شگفت انگیز دنیا که شهر مدائن الصالح است صحبت کنیم، شهری خاموش و ممنوعه که حرف های بسیاری برای گفتن دارد. اگر شما هم مثل ما مشتاق هستید تا بیشتر درباره شهر مدائن الصالح بدانید پیشنهاد می کنیم که در ادامه همراه با ما باشید.

شهری نفرین شده که هزاران سال زیر خاک مدفون مانده!

همانطور که در بالا گفتیم، شهر مدائن الصالح شهری پر از رمز و راز و ناگفته ها است. مطابق با اسناد تاریخی عده بسیاری از تاریخ شناسان شهر پترا را در اردن به عنوان پایتخت نبطی ها می شناسند، مطابق با اسناد تاریخی که اخیرا بدست رسیده است شهر مدائن الصالح به عنوان دومین شهر بزرگ امپراطوری نبطی ها شناخته شده است و در فهرست میراث جهانی یونسکو هم نیز قرار گرفته است.

شهر مدائن الصالح در زمان حکومت نبطی ها یکی از ثروتمندترین و پیروز ترین شهرهای آن دوره بوده که در 1043 کیلومتری شمال غربی ریاض نیز قرار گرفته است. یکی از دستاوردهای آن ها توانایی آن ها در پیدا کردن و ذخیر آب در محیط های سخت بیابانی نیز بوده است. نکته جالبی که در مورد شهر مدائن الصالح باید بدانید این است که کلیه مسیرهای تجاری بین شهر مدائن در جنوب غربی و بندر غزه در شمال در انحصار حکومت نبطی ها بوده و آن ها از کاروان های شتری بار ادویه، صمغ کندر و مر مکی داشتند برای دسترسی به آب و استراحت در پاسگاه های نظامی که کاروان ها در آن ها اقامت می کردند نیز درخواست مالیات داشتند و همین موضوع یکی از درآمدهای این حکومت محسوب می شده است.

حکومت نبطی ها در سال 106 بعد از میلاد ضمیمه امپراتوری روم شد و مسیرهای تجاری دریای سرخ از مسیرهای زمینی پیشی گرفت. شهرهای نبطی که دیگر مراکز دادوستد نبودند، رفته رفته نابود شدند و شهرهای این کشور خالی از سکنه شد. متاسفانه از آن همه جلال و شکوهی که شهر مدائن الصالح داشت در حال حاضر منطقه ای وسیع و متروک در دل بیابان باقی مانده که به عقیده کارشناسان و باستان شناسان بخش عمده ای از این شهر در حال حاضر زیر خرمن ها لایه شن نیز مدفون مانده است و ما امیدواریم که روزی رازهای ناگفته این شهر برای جهانیان بازگو گردد.

آنچه که در حال حاضر از شهر مدائن الصالح کشف شده قبرستانی است گسترده با 131 مقبره بزرگ که کارشناسان باستان شناسی را متعجب نموده و آنالیز های بیشتر بر روی نوشته هایی که بر روی سنگ های این مقبره ها وجود داشت نیز آن ها متوجه شدند که در آن موقع نبطی ها با هنر بی نظیری که داشتند نشان هایی را بر روی این سنگ ها نوشته بودند که از جمله این نوشته ها نیز شامل حجاری عقاب هایی در حال اوج دریافت، اسفینکس هایی باابهت، شیردال هایی بال دار و البته کتیبه هایی پیچیده می گردد.

نوشته ای که بر روی یکی ازمقبره های این منطقه وجود داشت نیز متعلق به هنی پسر تنسی…و فرزندان است، در انتها هم تاریخ و نام سنگ تراش آوریل 31 بعد از میلاد…تراشیده شده توسط هور. نیز ذکر شده بود.

باستان شناسان معتقدند که این کتیبه های می توانند اطلاعاتی درخصوص نام ها، روابط، مشاغل، قوانین و خدایان مردمی که در آن موقع پرستش می شدند را نیز شامل باشد. چیزی که در حال حاضر تعیین است این است که نبطی ها آن چنان اطلاعات دقیقی از خودشان باقی نگذاشته اند و با آنالیز و کاوش های بیشتر بر روی این کتیبه ها می توان از رازهای نگفته مردمان این منطقه بیشتر و بهتر درباره آن ها دانست. کتیبه هایی که در شهر مدائن الصالح کشف شده اند نیز به زبان سامی نوشته شده اند. زبانی سامی که در آن دوره زبان مرسوم خاورمیانه بوده، زبان آرامی صندلی مهمی در دنیای کار و روابط تجاری داشته است. با این حال، نبطی ها از نوعی زبان عربی ابتدایی هم استفاده می کردند که رد آن در برخی از کتیبه ها نیز دیده می گردد.

یکی دیگر از بقایایی که در شهر مدائن الصالح باستان شناسان کشف نموده اند قصر فرید است. باقی مانده ای باشکوه که به دلیل اندازه اش پیدا کردن آن کار بسیار ساده تری نسبت به دیگر بقایایی است که در این شهر وجود دارد. ورودی مقبره از دری مرکزی که سردری تزئین شده داشت تشکیل شده بود. در دیوارهای داخلی مقبره فرورفتگی هایی وجود دارد که محل دفن جنازه ها بوده است.

منظره بیابانی که از قصر فرید قابل تماشا است خود جاذبه ای مثال زدنی است و برآمدگی های زرینی از جنس ماسه سنگ از سطح صاف بیابان بیرون زده که بعد از قرن ها فرسایش توسط آب و باد به سازه های مخروطی و مارپیچی کج و معوجی نیز تبدیل شده است و سکوت عمیقی که در این منطقه وجود دارد خود یکی دیگر از محاسنی است که در این منطقه قابل مشاهده است.

اگر از داخل مقبره ای بیرون را نگاه کنید، تنها چیزی که سکوت را بر هم می زند جای پاهای توریستان و ماشین هایی که از این منطقه زیبا عبور نموده نیز می باشد. برعکس پترا که پر از توریست، سوغاتی فروشی و توریستان خرسوار است شهر مدائن الصالح در سکوت توصیف ناپذیری واقع شده است.

مسلمانان بر اساس عقیده های خود به سمت این محل نمی آیند، چرا آن ها اعتقاد دارند این منطقه حاضر به پذیرفتن اسلام نشدند و مورد غضب الهی قرار دریافتد؛ علاوه بر این موضوع دریافت ویزای توریستی عربستان برای غیرمسلمان ها بسیار سخت است. همین عدم وجود توریست است که به همراه آب وهوای خشک و بیابانی عربستان شهر مدائن الصالح را چنین دست نخورده حفظ نموده است. در حالی که نماهای پترا به آرامی در حال تخریب است، شرایط این مقبره ها در شهر شهر مدائن الصالح به نسبت پترا بسیار بهتر است.

اما توریستانی که به سمت این شهر می فرایند به راحتی می توانند در شهر مردگان رفت و آمد نمایند و به داخل مقبره های سرک بکشند. لمس سنگ های کهنه و سرد در این منطقه حس و حال غیر قابل توصیفی دارند و تماشای غظمت و بزرگی که در بیابان های این منطقه به یغما رفته اند می تواند نشان دهنده پوچ بودند تمام جاه و جلالی است که انسان ها به حکومت های خود داشته باشند چرا که روزی می رسد که ممکن زیر میلیون ها ذره خاکی مدفون شد و هیچ اثری از آن دوره تاریخی نباشد.

کمی که در این شهر با مینی بوس حرکت کنید به یک تخته سنگ که جبل اثلب نام دارد خواهید رسید، برآمدگی سنگی بزرگی که به به عقیده کارشناسان صندلی مقدسی برای پرستش یکی از خدایان نبطی به نام دوشارا، خدایگان کوهستان بوده است. دیواره های ناهمواری که بر روی سنگ جبل اثلب وجود دارد، دلانی طبیعی به طول 40 متر است که به جبل اثلب منتهی می گردد و با سنگ تراشی های مختلفی نیز آراسته شده است و فرورفتگی های هم به رسم نذر خدایان نبطی در آن نیز کنده کاری شده است که به راحتی قابل مشاهده است.

با کمی جستجو و کنجکاوی در شهر مدائن الصالح با کانال هایی روبرو خواهید شده که در آن دوره تاریخی گویا مخازنی از آب برای ساکنین این منطقه بوده است که نشان دهنده نمونه ای از دانش نبطی ها در جمع آوری آب باران و اداره آبخوان های زیرزمینی نیز بوده است

در طول مدت زمانی که در این شهر در حال گذر از دامنه جنوب شرقی جبل اثلب هستید، می توانید تصور کنید که تجار و شترهای زیادی از این منطقه عبور می کردند. آن ها خورجین هایی از صمغ کندر به طرف شهر مدائن الصالح عبور می کردند، این قطعات چسبناک که از درخت کندر گرفته می شده بسیار برای مردم آن موقع ارزشمند بوده و خریداران این صمغ تنها ثروتمندان روم، یونان، مصر و یهودی ها بودند.

زمانی که خورشید که از افق پایین می رود، شما حتما اقدام به ترک این شهر متروکه کنید، چرا که شب آنچنان سکوتی را در کنار مقبره های این منطقه تجربه خواهید کرد که که گویی هیچ صدایی تا به حال به گوشتان نخورده است. از قلم نیاندازید که در طول مدت زمانی که در این شهر عکس هایی را به یادگار بگیرید.

منبع: الی گشت

به "شهری نفرین شده که هزاران سال زیر خاک مدفون مانده!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهری نفرین شده که هزاران سال زیر خاک مدفون مانده!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید