صفه ثبت ملی می گردد

به گزارش وبلاگ ساز ویرا، خبرنگاران/اصفهان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از معین حریم کوه صفه و شاه دژ و دنبال کردن ثبت ملی منطقه صفه اطلاع داد.

صفه ثبت ملی می گردد

فریدون الهیاری در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ ساز ویرا، اظهار کرد: در بحث شاه دژ طی چند مدت اخیر میراث فرهنگی ورود پیدا نموده است و فعالیت های عمرانی این مجموعه شدیدا زیر نظر واقع شده است. در حال حاضر در حال معین تکلیف حریم شاه دژ و صفه هستیم و با ثبت این حریم و اضافه شدن منطقه صفه به آثار ملی؛ ضوابط آثار ملی بر آن حکم فرما خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان ادامه داد: وقتی 80 درصد از یک پروژه اجرایی شده است نمی توان در خصوص آن دستورات خارج از عرف صادر کرد، اما آنجایی که مداخله در سایت شاه دژ بوده سریعا وارد عمل شده کار را متوقف و کنترل نموده ایم.

الهیاری در خصوص این موضوع که آیا میراث فرهنگی با شهرداری اصفهان در بعضی پروژه های میراثی تعامل و نادیده دریافت بعضی تحرکات را در دستور کار دارد، گفت: در هیچ دوره ای به اندازه دوره فعلی پروژه های شهرداری زیر نظر و ذره بین میراث فرهنگی نبوده است. اگر به ریزبینی ها در پروژه مترو و یا برپایی سریع کارگاه ها در بعضی پروژه های دیگر مثل نهر فرشادی را ببینید کاملا تعیین است که ما خیلی ساده از تحرکات شهرداری گذر ننموده ایم.

وی ادامه داد: هیچ مماشاتی با شهرداری اصفهان نداشته ایم، اما باید در خصوص صدور بعضی دستورات در خصوص پروژه هایی که در سال های پیش تصمیم گیری شده و یا در خصوص آن حکم صادر شده ملاحظاتی داشته باشیم تا دستورات میراث ناقض یکدیگر نباشد.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در خصوص شرایط خیابان آقانورالله نجفی هم اعلام کرد: موضوع در خصوص خیابان آقانورالله نجفی تغییری ننموده و این خیابان تا در شورای عالی میراث فرهنگی کشور مصوب نشود موضع میراث فرهنگی همان موضع قبلی خواهد بود. این خیابان به شورا ارجاع شده، اما هنوز تصمیم گیری در خصوص آن رخ نداده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "صفه ثبت ملی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صفه ثبت ملی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید