وقتی خشونت در بازی محبت آمیز هم بیداد می کند!

در سال های اخیر خشونت وصله جدانشدنی فوتبال ایران شده است و به قولی، اخلاق در فوتبال ما گم شده است. فوتبالی های ما خودخواه شده اند و جوانمردی در زمین چمن رنگ باخته است و بذر اخلاق در زمین های فوتبال ایران کم تر رشد می کند.

وقتی خشونت در بازی محبت آمیز هم بیداد می کند!

به گزارش خبرنگاران، در این چند ساله انواع بی اخلاقی و حرمت شکنی در داخل و بیرون زمین دیده شده است و نه تنها پاسخ درخوری داده نشده، بلکه با بی توجهی به این اخلاق های ناپسند باعث شده، خلق وخوی بد در دل جوانانی که استوک می پوشند، رخنه کند و بازیکن از ابتدای شروع فوتبالش تبدیل به یک پرخاشگر شود.

بر خلاف ایران، فدراسیون دنیای و کشورهای صاحب نام در فوتبال اروپا خیلی زود در صدد مبارزه با بی اخلاقی ها برآمدند. حالا دیگر به ندرت نژادپرستی از سوی هواداران یا اعتراض و ضرب و شتم داور را در سطح اول فوتبال دنیا می بینیم، چیزهایی که هنوز در فوتبال ما از بین نرفته است و هر سال هم نسبت به سال گذشته بیش تر می شود. زمانی که داور علیه یک تیم سوت می زند، از کاپیتان فلان تیم مطرح گرفته تا بازیکن جوانی که اولین بازی های خود را در لیگ برتر سپری می کند، به سمت داور حمله ور می شوند و حتی با لحن بد نیز بر سرش فریاد می زنند.

اتفاقی که شاید تا پارسال فقط در بازی های رسمی دیده می شد اما هنوز لیگ شروع نشده و تیم ها در بازی های محبت آمیز قرار دارند، باز هم خشونت و اعتراض به تصمیم داوری دیده می شود. مثال برای بازیکنانی که تبحر خاصی در این کار دارند کم نیست و ثمره آن هم می شود اتفاقی که در دیدار ایران و ژاپن در نیمه نهایی جام ملت های آسیا افتاد.

به عنوان مثال شجاع خلیل زاده در دیدار محبت آمیز اخیر پرسپولیس به خاطر خشونت علیه داور و بازیکن حریف اخراج شد و علی دشتی جوان، بازیکن تازه جذب شده استقلال نیز چند درگیری در دیدارهای محبت آمیز این تیم برابر تیم های مختلف داشت. این ویژگی فقط در بازیکنان سرخابی پایتخت دیده نمی شود بلکه دیگر تیم محبوب فوتبال ایران یعنی تراکتور هم از این بازیکن ها دارد، مثال جدید آن هم درگیری اکبر ایمانی با هافبک ریزه اسپور در دیدار محبت آمیز تراکتور با این تیم ترکیه ای در اردوی ارزروم بود.

امثال این رفتارها در فوتبال ایران کم نیستند و به نظر می آبد باید خیلی زود این رفتارها اصلاح شود و باشگاه ها نیز این وظیفه را دارند که که جلوی ایجاد و تکرار این رفتارها را بگیرند، مثل بارسلونایی که با قرار دادن بندی در قرارداد لوییز سوارز باعث شد تا مهاجم اروگوئه ای دیگر کسی را گاز نگیرد.

البته در این راستا فیفا هم رسالت خود را انجام داده و عرضه را به این پرخاشگران سخت کرده است. یکی از وسیله های این کار، سخت تر کردن قوانین داوری است. به طوری که حتی کوچک ترین اعتراض به داوری جریمه سنگینی دارد و داور می تواند به راحتی بازیکن را اخراج کند.

همین باعث می شود تا در مقاطع حساس دست چنین تیم هایی که برای قهرمانی می جنگند در پوست گردو بماند و امتیازهای فراوان به خاطر همین خشنونت های الکی و بدون فایده از کف می رود. باشگاه ها هنوز وقت دارند که به بازیکنان شان آموزش لازم را بدهند و کلاس های داوری برگزار شده توسط فدراسیون هم این کمک را به تیم ها انجام می دهد. با وجود همه این داستان ها، باید دید این خشونت ها در طول لیگ قابل تکرار است یا خیر.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "وقتی خشونت در بازی محبت آمیز هم بیداد می کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی خشونت در بازی محبت آمیز هم بیداد می کند!"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید