چرا پهنای دور کمر زنان مهم است؟

به گزارش وبلاگ ساز ویرا، این پژوهش یادآور می گردد که بعضی از افرادی که گمان می کردند وزنشان عادی است، ممکن است ناآگاهانه در خطر بالای ابتلا به بیماری های مرتبط با چاقی باشند.

چرا پهنای دور کمر زنان مهم است؟

یک مطالعه جدید حاکی است زنانی که فکر می نمایند به دلیل قرار داشتن در طیف عادی شاخص نسبت وزن به قد، از نظر وزنی سالم هستند، ممکن است به دلیل پهنای دور کمرشان ناخواسته در بالاترین خطر مرگ زودرس قرار داشته باشند.

این پژوهش یادآور می گردد که بعضی از افرادی که گمان می کردند وزنشان عادی است، ممکن است ناآگاهانه در خطر بالای ابتلا به بیماری های مرتبط با چاقی باشند.

بر اساس رهنمود های جاری، پزشکان ضروری است شاخص نسبت وزن به قد بیماران را فقط هنگام ارزیابی احتمال مبتلا شدن آنان به ناراحتی هایی از قبیل: بیماری قلبی و سرطان، لحاظ نمایند.

پژوهشگران متوجه شدند که این دیدگاه، به این معنا است که به اندازه کافی به عامل بسیار مهم وزن اضافی بدن در ناحیه کمر، یا چربی مرکزی، توجه نمی گردد.

آنان دریافتند که این فرصت از دست رفته نه تنها به این معناست که بیماری های مرگبار پیش از آنکه خیلی دیر شده باشد، تشخیص داده نمی شوند، بلکه همچنین این تصور نادرست به زنان القا می گردد که سالم و تندرست هستند.

وی بائو، استاد واگیر رشناسی در کالج بهداشت عمومی دانشگاه آیوا، گفت: ما باید پزشکان را ترغیب کنیم که هنگام ارزیابی خطرات مرتبط با سلامتی بیمار، نه فقط به وزن، بلکه به شکل بدن آنان نیز توجه نمایند.

در مطالعه مذکور که در نشریه انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده است، پژوهشگران وزن، اندازه های بدن و وضع سلامتی 156 هزار زن در دوره پسا-یائسگی و در سین بین 50 و 79 سال را در یک دوره 24 ساله تا 2017 پی گیری نموده اند.

با استفاده از داده های یک برنامه سلامت زنان، معلوم شد احتمال مرگ زنان که شاخص نسبت وزن به قد آن ها سالم است، اما پهنای کمرشان زیاد است، در محدوده زمانی مورد مطالعه، 31 درصد بیشتر است.

معنای این نتیجه گیری این است که زنان دارای دور کمر پهن تر، مانند افراد چاق و کسانی شاخص نسبت وزن به قد آن ها بالا است، اندکی بیشتر از دیگران در برابر ابتلا به بیماری هایی با خطر جانی، آسیب پذیرند.

آستانه دور کمر در زنان 89 سانتیمتر تشخیص داده شده است که گذر از آن می تواند خطر ابتلا به بعضی بیماری ها را افزایش دهد. بیماری قلب و عروق و سرطان های مرتبط با چاقی، از دلایل اصلی مرگ در میان کسانی بود که شاخص نسبت وزن به قد آن ها عادی بوده، اما پهنای دور کمرشان زیاد بود.

یافته ها همچنین نشان داده است که نسبت ماهیچه به چربی، که در اندازه گیری شاخص نسبت وزن به قد برآورد نمی گردد، باید به حساب آورده گردد.

پروفسور بائو گفت: بر اساس رهنمود های جاری، افراد دارای وزن عادی در شاخص نسبت وزن به قد بدون توجه به چاقی ناحیه مرکزی بدن، عموما در آزمایش های بالینی عادی تلقی می شوند. این می تواند به فرصتی از دست رفته برای ارزیابی خطر و استفاده از شیوه های درمان بهتر در این گروه دارای نسبت خطر بالا، منجر گردد.

پژوهشگران می پذیرند که محدودیت هایی در این مطالعه وجود داشته است، از جمله این که آن ها فقط به زنان مسن تر و یائسه توجه نموده اند و مجبور بودند به اندازه دور کمر تکیه نمایند، زیرا اطلاعات تصویری از بافت چربی نداشتند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "چرا پهنای دور کمر زنان مهم است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا پهنای دور کمر زنان مهم است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید